Pierwszy Olsztyński Marsz Równości już za nami! [ZDJĘCIA, VIDEO, AKTUALIZACJA]
Gazeta Olsztyńska, 15.06.2019 r.

O to, żeby uczestnicy marszu czuli się dobrze, starała się zadbać Jej Perfekcyjność, drag queen, dobrze znana uczestnikom podobnych wydarzeń w całej Polsce. To ona szła w pierwszym rzędzie za otwierającym marsz autem, za kierownicą którego siedziała z kolei Magdalena z uśmiechem przypominająca, że to, że kobiety są kiepskimi kierowcami, to tylko jeden ze stereotypów, z którymi warto walczyć.

Pierwszy raz przedstawiamy wszystkie organizatorki marszu równości
Wyborcza Olsztyn, 13.06.2019 r.

– Jestem młodą, nieheteronormatywną kobietą, która chce zmieniać postrzeganie osób marginalizowanych społecznie. Przypomina idee marszu: miłość i równość. – Miłość, która nie dzieli, a łączy ze sobą grupy społeczne. Równość, która nie dopuszcza negowania i niezauważania istnienia i potrzeb między innymi osób LGBT+, kobiet, młodych i w sile wieku czy niepełnosprawnych – dodaje. Stanowczo sprzeciwia się wszelkim formom agresji, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej, a jej nierzadko doświadczają osoby nieheteronormatywne. Zwraca uwagę na to, że w przestrzeni publicznej, ale nie tylko w niej, bo i za zamkniętymi drzwiami, istnieje przyzwolenie na taką przemoc.

Mieszkanka Olsztyna do prezydenta: Marsz Równości obraża Wyborcza Olsztyn, 11.06.2019 r.

Zdradza, że jako organizatorki spotykają się z komentarzami, które rozszerzenie tematyki marszu – o osoby dyskryminowane nie tylko ze względu na orientację seksualną – uważają za przykrywkę. Organizatorki nie zgadzają się z tego typu zarzutami. – Nikt nie powinien doświadczać dyskryminacji – zapewnia Szerszeniewicz. Przypomina, że często osoby, które nie doświadczają dyskryminacji, nie wiedzą, że rzeczywiście są grupy, które ze względu na m.in. swoją niepełnosprawność doznają wykluczenia czy licznych przykrości. Szerszeniewicz powtarza to, co mówiła niejednokrotnie. – Patronat, którym objął marsz prezydent, jest informacją dla mieszkanek i mieszkańców Olsztyna. Pokazuje, że miasto jest otwarte na wszystkie osoby, bez względu na ich narodowość, orientację, płeć czy niepełnosprawność. Patronat pokazuje, że dla każdego w Olsztynie jest miejsce.

Dzień Milczenia w Olsztynie. Milczeli, by sprzeciwić się dyskryminacji osób LGBT [ZDJĘCIA, WIDEO]
Olsztyn.com.pl, 12.04.2019 r.

12 kwietnia na całym świecie jest Dniem Milczenia – mówi portalowi Olsztyn.com.pl Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka pierwszej odsłony Olsztyńskiego Marszu Równości, który w czerwcu odbędzie się w stolicy Warmii i Mazur. – Milczenia, do którego na co dzień zmuszane są osoby dyskryminowane ze względu na orientację seksualną, czy niepełnosprawność. Nie możemy mówić o tym, że kochamy osobę tej samej płci, co nasza. Nie możemy sprzeciwiać się mowie nienawiści, która jest wobec nas stosowana. Mamy milczeć i się nie wychylać. Jesteśmy tutaj, aby zwrócić na to uwagę. Dzisiaj milczymy, ale już za dwa miesiące, 15 czerwca, przejdziemy ulicami naszego miasta i wykrzyczymy nasze postulaty.

Wielka draka o ślimaka obojnaka. Historia książki zakazanej w szkole
Wyborcza Olsztyn, 26.03.2019 r.

Agata Szerszeniewicz, jedna z organizatorek Olsztyńskiego Marszu Równości, zwraca uwagę, że dzieci od najmłodszych lat są ciekawe otaczającego świata i szukają odpowiedzi na różne pytania. Powinny więc także dowiadywać się, że ludzie są różnorodni i że z nimi w życiu się zapewne spotkają. Lepiej więc, by otrzymały wiedzę pozbawioną stereotypów. – Warto to robić od najmłodszych lat za pomocą literatury, bajek. One zawsze działają na wyobraźnię dzieci i rozwijają je – mówi. Dlatego jest przekonana, że w szkołach obowiązkowe powinny być książki pokazujące miłość, równość i solidarność między ludźmi różnych wyznań, orientacji, pochodzenia i poglądów.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8