To było jak polowanie. Olsztynianka na Marszu Równości w Białymstoku
Wyborcza Olsztyn, 24.07.2019 r.

Dziewczynie, która szła obok napastnicy zerwali kolorowe korale. Jeden z nich się śmiał. Agata wiedziała, że muszą uciekać. – Ale powoli. Bo jeżeli zaczniemy biec, zacznie się polowanie na nas – wspomina. Taka panowała tam atmosfera. Gdy wydostały się z tłumu, który wokół nich powstał, podszedł do nich starszy mężczyzna, mieszkaniec Białegostoku. Powiedział, że to, co widzi wokoło przypomina mu faszystów. Nie popiera tego, co się działo w centrum miasta, ale nie wierzy, że można go powstrzymać. Nie wiadomo, czy planował wziąć udział w Marszu Równości, czy nie, ale dołączył do olsztynianek. I tak, w rosnącej z każdą chwilą kilkuosobowej grupie, doszli na miejsce, gdzie marsz miał się zaczął. Było tam już kilkanaście osób, w tym znajomi Agaty, również czekających na rozpoczęcie marszu. Przyszła ulga. Ale tylko chwilowa. 

Ksiądz nie chciał w kościele pogrzebu geja. Co się stało w Mrągowie?
Wyborcza Olsztyn, 01.07.2019 r.

Agata Szerszeniewicz, jedna z organizatorek olsztyńskiego marszu równości przypomina, że w Polsce jest wiele osób nieheteronormatywnych, które wierzą. – Istnieje nawet Fundacja Wiara i Tęcza, która działa na rzecz chrześcijan i chrześcijanek LGBT+ i podkreśla, że orientacja seksualna oraz tożsamość płciowa jest darem od Boga i można ją pogodzić z wiarą – mówi.

Olsztyński Marsz Równości ciągle budzi kontrowersje. Radni składają interpelacje
Olsztyn.com.pl, 26.06.2019 r.

– Olsztyński Marsz Równości jest wydarzeniem, które sprzeciwia się mowie nienawiści kierowanej wobec osób dyskryminowanych między innymi ze względu na orientacje seksualną czy niepełnosprawność. Zachowanie wymienionej radnej i wymienionych radnych jest przykładem gorszącej niewiedzy i posługiwania się obraźliwymi stereotypami w tym zakresie. Niestety takie nienawistne zachowania mają wpływ na poczucie braku bezpieczeństwa i akceptacji dyskryminowanych. Szkoda, że radna i radni nie byli obecni na Marszu. Mieliby możliwość przekonania się jak Marsze Równości wyglądają naprawdę i porównania rzeczywistości z postawami osób ze strony dyskryminującej. Mieszkanki i mieszkańcy miasta oraz osoby przyjezdne wzięły i wzięli udział w Marszu, który został objęty patronatem Prezydenta Miasta. Było nas 1000. Były/li/śmy pozdrawiani przez przechodniów, mieszkańcy machali nam z okien. Było to radosne święto równości. Dla mnie patronat Prezydenta jest równoznaczny z tym, że Olsztyn jest miastem otwartym dla wszystkich. Jest to dla mnie ważne. Chcę widzieć tutaj swoją przyszłość zamiast konieczności wyjazdu do większego miasta. We wszystkich przeciwnych nam marszach udział wzięło około 100 osób. Olsztyn nie może być postrzegany przez ich pryzmat wyjaśnia nam Agata Szerszeniewicz.

Pierwszy Marsz Równości mimo problemów przeszedł przez Olsztyn
Wyborcza Olsztyn, 17.06.2019 r.

– Bardzo się cieszę, że dziś was tutaj wszystkich widzę. Idziemy po miłość i równość – mówiła Agata Szerszeniewicz, jedna z organizatorek marszu.

Pierwszy Olsztyński Marsz Równości już za nami! [ZDJĘCIA, VIDEO, AKTUALIZACJA]
Gazeta Olsztyńska, 15.06.2019 r.

O to, żeby uczestnicy marszu czuli się dobrze, starała się zadbać Jej Perfekcyjność, drag queen, dobrze znana uczestnikom podobnych wydarzeń w całej Polsce. To ona szła w pierwszym rzędzie za otwierającym marsz autem, za kierownicą którego siedziała z kolei Magdalena z uśmiechem przypominająca, że to, że kobiety są kiepskimi kierowcami, to tylko jeden ze stereotypów, z którymi warto walczyć.

Pierwszy raz przedstawiamy wszystkie organizatorki marszu równości
Wyborcza Olsztyn, 13.06.2019 r.

– Jestem młodą, nieheteronormatywną kobietą, która chce zmieniać postrzeganie osób marginalizowanych społecznie. Przypomina idee marszu: miłość i równość. – Miłość, która nie dzieli, a łączy ze sobą grupy społeczne. Równość, która nie dopuszcza negowania i niezauważania istnienia i potrzeb między innymi osób LGBT+, kobiet, młodych i w sile wieku czy niepełnosprawnych – dodaje. Stanowczo sprzeciwia się wszelkim formom agresji, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej, a jej nierzadko doświadczają osoby nieheteronormatywne. Zwraca uwagę na to, że w przestrzeni publicznej, ale nie tylko w niej, bo i za zamkniętymi drzwiami, istnieje przyzwolenie na taką przemoc.

Mieszkanka Olsztyna do prezydenta: Marsz Równości obraża Wyborcza Olsztyn, 11.06.2019 r.

Zdradza, że jako organizatorki spotykają się z komentarzami, które rozszerzenie tematyki marszu – o osoby dyskryminowane nie tylko ze względu na orientację seksualną – uważają za przykrywkę. Organizatorki nie zgadzają się z tego typu zarzutami. – Nikt nie powinien doświadczać dyskryminacji – zapewnia Szerszeniewicz. Przypomina, że często osoby, które nie doświadczają dyskryminacji, nie wiedzą, że rzeczywiście są grupy, które ze względu na m.in. swoją niepełnosprawność doznają wykluczenia czy licznych przykrości. Szerszeniewicz powtarza to, co mówiła niejednokrotnie. – Patronat, którym objął marsz prezydent, jest informacją dla mieszkanek i mieszkańców Olsztyna. Pokazuje, że miasto jest otwarte na wszystkie osoby, bez względu na ich narodowość, orientację, płeć czy niepełnosprawność. Patronat pokazuje, że dla każdego w Olsztynie jest miejsce.

Dzień Milczenia w Olsztynie. Milczeli, by sprzeciwić się dyskryminacji osób LGBT [ZDJĘCIA, WIDEO]
Olsztyn.com.pl, 12.04.2019 r.

12 kwietnia na całym świecie jest Dniem Milczenia – mówi portalowi Olsztyn.com.pl Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka pierwszej odsłony Olsztyńskiego Marszu Równości, który w czerwcu odbędzie się w stolicy Warmii i Mazur. – Milczenia, do którego na co dzień zmuszane są osoby dyskryminowane ze względu na orientację seksualną, czy niepełnosprawność. Nie możemy mówić o tym, że kochamy osobę tej samej płci, co nasza. Nie możemy sprzeciwiać się mowie nienawiści, która jest wobec nas stosowana. Mamy milczeć i się nie wychylać. Jesteśmy tutaj, aby zwrócić na to uwagę. Dzisiaj milczymy, ale już za dwa miesiące, 15 czerwca, przejdziemy ulicami naszego miasta i wykrzyczymy nasze postulaty.

Wielka draka o ślimaka obojnaka. Historia książki zakazanej w szkole
Wyborcza Olsztyn, 26.03.2019 r.

Agata Szerszeniewicz, jedna z organizatorek Olsztyńskiego Marszu Równości, zwraca uwagę, że dzieci od najmłodszych lat są ciekawe otaczającego świata i szukają odpowiedzi na różne pytania. Powinny więc także dowiadywać się, że ludzie są różnorodni i że z nimi w życiu się zapewne spotkają. Lepiej więc, by otrzymały wiedzę pozbawioną stereotypów. – Warto to robić od najmłodszych lat za pomocą literatury, bajek. One zawsze działają na wyobraźnię dzieci i rozwijają je – mówi. Dlatego jest przekonana, że w szkołach obowiązkowe powinny być książki pokazujące miłość, równość i solidarność między ludźmi różnych wyznań, orientacji, pochodzenia i poglądów.

Olsztynianie w Puszczy Białowieskiej. Jak pomagają ją bronić? Wyborcza Olsztyn, 30.06.2017 r.

Punktem kulminacyjnym spaceru przyrodniczego, w którym w Białowieży uczestniczyła, było wejście na zalesiony wcześniej, a teraz wykarczowany już teren, na którym składowane są bale z drzew, gotowe do wywiezienia i sprzedania. Opowiada, że idąc w to miejsce podziwiali i mijali piękne drzewa, słuchali ptaków, oddychali charakterystycznym dla puszczy powietrzem. – Aż w końcu weszliśmy na teren, gdzie nie było niczego poza ułożonymi drzewami i pozostałościami po nich, czyli korą i gałęziami. Tam nie było widać ani słychać żadnych zwierząt. To przykre, że dla chęci zysku tracimy tak piękne miejsce. To złe i bezmyślne – opowiada olsztynianka.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8