„Gdańsk przeciwko tęczowej agresji”. Dlaczego protestują organizacje z Warmii i Mazur?
Ukiel Magazine, 10.09.2020 rok

W ostatnich latach w naszym kraju obserwujemy zgodę coraz większej części społeczeństwa na postawy zachęcające do nienawiści między innymi wobec osób LGBT+ albo wobec osób niepochodzących z Polski – mówi Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości.

Powołuje się przy tym na hasła, jakie padają podczas takich zgromadzeń.

Te hasła to m.in. “Naszą drogą nacjonalizm, uderz w liberalizm”, “Europa biała, Europa czysta, nadchodzi rekonkwista” czy wyzwiska wobec osób LGBT+. Takie hasła nigdy nie powinny wybrzmieć w przestrzeni publicznej. Jeżeli nie chcemy takich demonstracji w Olsztynie, musimy działać już dzisiaj, a nie czekać aż nacjonaliści zorganizują w naszym województwie swoje demonstracje – stwierdza Agata Szerszeniewicz.

LGBT to ludzie, a nie ideologia
Gazeta Olsztyńska, 16.08.2020 rok

Sytuacja osób LGBT+ w ostatnich latach w Polsce bardzo się pogorszyła. — Agata Szerszeniewicz nie ma co do tego wątpliwości. — Co nie znaczy, że wcześniej była lepsza, o czym wiele osób zdaje się już nie pamiętać, ale jeszcze dwa lata, rok temu osoby publiczne — mam na myśli przede wszystkim polityków — nie nawoływały otwarcie do nienawiści wobec osób LGBT+. Bo nienawiścią poprawnie określa się stwierdzenie, że „LGBT to ideologia — to nie ludzie”. Przecież to jawne odczłowieczanie. A jego celem jest znalezienie dość łatwego wspólnego wroga, najlepiej z jakiejś mniejszości. To taki łatwy zabieg, który polega na straszeniu ludzi tym, czego nie znają. Choćby dla zwiększenia poparcia politycznego. Bo my w Polsce mamy wciąż duży problem z edukacją seksualną: w ogóle nie rozmawiamy o orientacjach seksualnych i tożsamościach płciowych. I potem nikt nie wnika, co ten skrót LGBT+ oznacza, tylko się boi. I zwalcza. A przecież samo LGBT+ jest właśnie tylko skrótem od orientacji seksualnych i tożsamości płciowych. Tymczasem przedstawia się osoby LGBT+ jako zboczeńców, pedofilów i degeneratów. Byleby nie po prostu jako ludzi.

Olsztyn. Ponad setka osób na proteście przeciwko działaniom władzy wobec osób LGBT [ZDJĘCIA, WIDEO]
Olsztyn.com.pl, 10.08.2020 rok

Uczestnicy opowiadali swoje historie, związane z prześladowaniami. Głos zabrała również jedna z organizatorek protestu, Agata Szerszeniewicz.

Osoby LGBT słyszą wiele obraźliwych komentarzy na swój temat. Ja jestem określana jako ta obleśna, przez którą osoby LGBT mają gorzej. Bo gdybyśmy siedzieli cicho to już byśmy mieli równe prawa. Nieprawda! – powiedziała aktywistka.

”Samorządy chronią rodziny”. Prezydent Olsztyna wydał decyzję w sprawie wprowadzenia kontrowersyjnej Karty Praw Rodzin
Olsztyn.com.pl, 09.07.2020 rok

Cieszymy się, że prezydent odrzucił propozycję uchwalenia SKPR, szczególnie że apelowałyśmy o jej negatywne zaopiniowanie. Powody odrzucenia petycji nie pokrywają się z naszymi argumentami, ale zarówno dla nas, jak i mieszkańców miasta, dla których przestrzeganie praw człowieka jest wartością nadrzędną oraz dla których dobre imię naszego miasta Olsztyna jest istotne, inne powody niż nasze nie są przez nas uznawane za gorsze – powiedziała w rozmowie z nami działaczka i jedna z organizatorek Olsztyńskiego Marszu Równości, Agata Szerszeniewicz.
Wspomniała również o tym, że sprawa wprowadzenia SKPR w Olsztynie nie jest jeszcze przesądzona.
W odpowiedzi do nas Pan Prezydent słusznie zwrócił uwagę na to, że petycja wpłynęła również do radnych naszego miasta, które i którzy z pewnością odniosą się do niej w określonym trybie do otrzymanej petycji. Po wypowiedzi pana radnego Radosława Nojmana, przewodniczącego klubem Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Olsztynie, liczącego 6 osób, możemy domniemywać, że klub zamierza głosować za przyjęciem Samorządowej Karty Praw Rodzin. Musimy czekać i obserwować Radę Miasta Olsztyna. Już dzisiaj wszystkie osoby, których sprawa dotyczy, mogą zapytać radne i radnych o ich opinię – dodała działaczka.

Środowiska chrześcijańskie kontra prezydent Grzymowicz. W tle LGBT
Twój Kurier Olsztyński, 07.07.2020 r.

Karta dzieli rodziny na lepsze i gorsze. Według jej autorów jest jeden model rodziny, na który składa się mąż z żoną i dzieckiem – mówi Agata Szerszeniewicz. – Nie zgadzamy się na dyskryminowanie np. osób samotnie wychowujących dziecko. Te rodziny są wręcz wskazane, jako odbierające pieniądze „pełnym rodzinom” poprzez np. pobieranie świadczeń. Nie zgadzamy się również na przedkładanie „integralności” rodzin nad skuteczną walką przez samorządy z przemocą w tychże rodzinach, tylko w 2018 roku w Polsce zarejestrowano (na podstawie wniosków o uruchomienie procedury Niebieskiej Karty) 88133 przypadków przemocy w rodzinie. Izolacja sprawcy od ofiary jest często w takich przypadkach jedynym i skutecznym rozwiązaniem. Dodatkowo autorzy SKPR twierdzą, że uchwała nie dyskryminuje osób LGBT+. Nie jest to prawdą. Dokument ten jest nazywany łagodniejszą wersją stref antyLGBT.

Ideologia czy ludzie? We czwartek w Olsztynie demonstracja przeciw dyskryminacji
Olsztyn.com.pl, 22.06.2020 r.

Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości i członkini zarządu okręgu partii Lewica Razem w Olsztynie powiedziała natomiast: – Dowiedziałyśmy się, że do urzędu wpłynęła petycja o uchwalenie na terenie Olsztyna Samorządowej Karty Praw Rodzin autorstwa Ordo Iuris – fundacji, która odpowiada za próbę zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, wobec której odbywały się tak liczne Czarne Protesty. U nas petycję o SKPR złożyła inna organizacja, której nie kojarzymy z lokalnych działań. Wiele osób nie wie czym jest ta uchwała, ale śmiało mogłabym porównać ją do łagodniejszej wersji uchwały anty-LGBT oraz powiedzieć, że jej zapisy mogą prowadzić do dyskryminacji osób mieszkających na terenie Olsztyna i wprowadzić atmosferę odbioru naszego miasta jako nietolerancyjnego wobec osób LGBT, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych, osób transpłciowych, oraz wobec osób samotnie wychowujących dzieci lub miasta będącego biernym wobec aktów przemocy domowej. Jeżeli prawa człowieka są dla was ważne, przyjdźcie protestować z nami.

Samorządowa Karta Praw Rodzin w Olsztynie? „Jeżeli żyjecie w związku nieformalnym lub nie macie dzieci, nie jesteście rodziną”
Olsztyn.com.pl, 20.06.2020 r.

Tegoroczny czerwiec jest bardzo ciężkim czasem dla społeczności LGBT. Same jesteśmy już przyzwyczajone do ataków, ale mówienie, że osoby LGBT nie są ludźmi jest po prostu straszne. Jak one mają się czuć? Jak my mamy się czuć – zapytała w rozmowie z nami aktywistka OMR, Agata Szerszeniewicz.
Dodała również, że jako organizacja czują się w obowiązku nagłaśniać szkodliwość działania podobnych dokumentów.
Nie chcemy, żeby nasze miasto kiedykolwiek zostało uznane za miejsce, które dyskryminuje ludzi. Wierzymy w Olsztyn i chcemy, aby osoby, które w nim mieszkają oraz je odwiedzają, czuły się bezpiecznie i mogły w nim spokojnie żyć – powiedziała działaczka.

Organizatorki OMR przekazały środki ochronne Domowi Pomocy Społecznej w Olsztynie
Olsztyn24, 25.05.2020 r.

Znaczna część z nas odczuwa straty finansowe związane z koronawirusem. Przede wszystkim epidemia uwypukliła niedofinansowania w placówkach, które pomagają innym – mówi Agata Szerszeniewicz, jedna z organizatorek Olsztyńskiego Marszu Równości. – Dlatego wewnętrznie zorganizowałyśmy zbiórkę na środki ochronne dla Domu Pomocy Społecznej w Olsztynie. Dzisiaj przekazałyśmy mu paczkę z maseczkami, rękawiczkami i płynami do dezynfekcji. Chcemy zachęcić również inne osoby do własnych inicjatyw, najlepiej lokalnych. Musimy siebie wspierać, każdy z nas kiedyś będzie potrzebował pomocy.

Koronawirus. II Olsztyński Marsz Równości odbędzie się, ale kiedy?
Olsztyn.com.pl, 18.05.2020 r.

– Po pierwszym Marszu Równości ogłosiłyśmy, że zrobimy drugi. On się odbędzie, tylko, że w związku z epidemią i całym reżimem oraz tym, że nie chcemy wystawiać ludzi na takie niebezpieczeństwo, że zaczną przenosić między sobą chorobę, z okresu letniego przenosimy go na termin jesienny. Jednak najprawdopodobniej, jeśli sytuacja będzie się tak rozwijała, to Marsz Równości odbędzie się w przyszłym roku – latem. Myślimy, że wtedy sytaucja powinna być bardziej opanowana, szczególnie, że jesienią ma być teoretycznie druga fala koronawirusa. Cały czas obserwujemy sytuację – powiedziała w rozmowie z nami Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka marszu.

Olsztynianki protestowały przez internet przeciw rasizmowi
Olsztyn.com.pl, 22.03.2020 r.

– Ze względu na okoliczności i w poczuciu odpowiedzialności najbliższe akcje będą realizowane w internecie. Koronawirus nie zwalnia nas od solidarności z osobami dyskryminowanymi – mówi nam Agata Szerszeniewicz, jedna z koordynatorek akcji, a zarazem działaczka lokalnych struktur partii Razem. – Dzisiaj każdy może udostępnić zdjęcie z napisami nawiązującymi do sprzeciwiania się rasizmowi: #WorldAgainstRacism, #ŚwiatPrzeciwRasizmowi i #M21.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8