Agata Szerszeniewicz: Dzieci i ryby głosu nie mają [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 29.11.2020 rok

Policja stwierdza, że 14-latka z Olsztyna współorganizuje nielegalny protest – kieruje wniosek o ukaranie jej do sądu, który z uwagi na brak podstaw odmawia wszczęcia postępowania. 14-latek z Krapkowic udostępnia na Facebooku wpis o strajku kobiet w swoim rodzinnym mieście – policja przychodzi do jego domu i mówi, że nawołuje on do nielegalnych protestów i kieruje wniosek o ukaranie go do sądu, który również odmawia wszczęcia postępowania. 16-latka z Olsztyna spaceruje w obronie swoich praw – policja legitymuje ją i na wieść o jej wieku postanawia zawieźć nieoznakowanym samochodem do opiekuna prawnego oraz składa wobec niej wniosek do sądu. 18-latek z Olsztyna udostępnia post na Facebooku o możliwych formach organizacji spaceru dla praw kobiet – policja przychodzi do jego domu i poucza, bo według niej jest organizatorem nielegalnego zgromadzenia.

Naszym symbolem będą parasolki
Gazeta Olsztyńska, 27.11.2020 rok

28 listopada 2020 r. będziemy świętować 102. rocznicę wywalczenia przez Polki praw wyborczych — wyjaśnia działaczka. — Data ta związana jest z podpisaniem przez Józefa Piłsudskiego Dekretu o ordynacji wyborczej. Wbrew powszechnej opinii prawa wyborcze kobiet nie zostały im dane, a wypracowane dzięki rozwijającym się (jeszcze przed uzyskaniem przez nasz kraj niepodległości) ruchom emancypacyjnym na ziemiach polskich. Już rok później, w 1919, do parlamentu zostało wybranych 8 kobiet. Dopiero od tego momentu Polki zaczęły mieć realny wpływ na politykę, prawo i społeczeństwo — przypomina.

Agata Szerszeniewicz: To nasza wina, a nie rządu [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 22.11.2020 rok

Część z nas ostatnie miesiące spędziła na unikaniu kontaktów fizycznych z osobami, z którymi nie mieszkamy i na próbie odnalezienia się w tej trudnej sytuacji. Obserwowałam bardzo liczne formy oddolnej pomocy jak np. zbiórki na maseczki i środki dezynfekcyjne, deklaracje pomocy w zrobieniu zakupów i akcje zachęcające do wspierania lokalnych przedsiębiorców. Wszystkie były i wciąż są przeplecione państwowym chaosem informacyjnym i pisanymi na ostatnią chwilę rozporządzeniami. Ale nie dziwię się temu, że rząd ma zbyt mało czasu na walkę z epidemią. Ciężko go znaleźć, kiedy priorytetem jest utrzymanie władzy i obwinianie innych o swoje porażki.

Strajk kobiet. Energia manifestacji, znów tysiące osób na ulicach Olsztyna
Wyborcza Olsztyn, 30.10.2020 rok

Tak, jak i w poprzednich „spacerach”, tak i w piątkowym najbardziej reprezentatywną grupą była młodzież. – Myślę, że teraz młodzi ludzie znacznie bardziej dostrzegają, że to co dzieje się w Polsce, dotyczy również ich – uważa Szerszeniewicz. I przypomina chociażby o protestach, do których doszło po tym, jak Przemysław Czarnek został nominowany na ministra edukacji.

Lewicowa działaczka odnosi się także do prawicowej Konfederacji, którą zgodnie z sondażami, wspierało wiele młodych osób. – Wiele osób poczuło żal do Konfederacji. Przekonali się, że wolność, o której mówi Krzysztof Bosak, to nie jest wolność. Ona kończy się tam, gdzie im pasuje, czyli na prawach kobiet – ocenia Szerszeniewicz.

Strajk kobiet. Księża z Warmii i Mazur zabrali głos ws. protestów
Olsztyn.com.pl, 30.10.2020 rok

Także lewicowa działaczka Agata Szerszeniewicz zamieściła w mediach społecznościowych wpis, w którym pokazała fragment rozmowy księdza Karola Misiewicza (obecnie jest w jednej z parafii w Nidzicy) z osobą prywatną (jej zdjęcie oraz imię i nazwisko zostały zamazane).

O wybór toczy się wojna, o wybór, który ludziom zabierają. Ja nie jestem za aborcją, ale to jest mój wybór, no właśnie mój wybór. Uważam, że każdy ma do tego prawo niezależnie od własnej decyzji, bo wszyscy i tak będziemy sądzenie za nasze wybory. Czyż nie dlatego Bóg dał nam wolną wolę? Abyśmy sami mogli decydować? – napisała osoba prywatna.

Polecam każdemu samobójcy porozdawać sznurki. Niech też mają wybór – odpowiedział ksiądz Karol Misiewicz.

Olsztynianie wyszli na ulicę w proteście przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego [ZDJĘCIA]
Olsztyn.com.pl, 24.10.2020 rok

Wczoraj sprzątali na oczach ludzi, chyba żeby ich sprowokować, bo nie widzę innego powodu – przyznała nam jedna z organizatorek wydarzenia, Agata Szerszeniewicz z partii Razem.
I dodała: – W naszym wydarzeniu na Facebooku jest, żeby przynosić (znicze – dop. red.) codziennie przez tydzień o każdej godzinie i w każdy dzień.

Olsztyn protestuje. Setki osób ze zniczami pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości
Wyborcza Olsztyn, 23.10.2020 rok

Agata Szerszeniewicz z Partii Razem mówi, że wielokrotnie przypomniała o formule akcji. – Miało to być przyjście, zapalenia znicza i rozejście się. Myślę, że gdy ludzie zobaczyli taką liczbę policjantów, mając w pamięci obrazy z Warszawy, to poczuli większą złość. Gdyby nie tyle policji, nie byłoby takiego tłumu – mówi działaczka.
Jednocześnie przekonuje, że olsztyńska policja zachowywała się wobec tłumu spokojnie. – Gdy zaczynało się robić gorąco, starałam się łagodzić sytuację. Jeden z mężczyzn, który zachowywał się prowokacyjnie, na moją prośbę oddalił się spod siedziby PiS – dodaje.

Wracamy do tematu: „Stop LGBT” dyskryminuje? [ROZMOWA]
Gazeta Olsztyńska, 29.09.2020 rok

Po pierwsze wspomniany art. 18 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi, że: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej” i jest to artykuł, na który zawsze powołują się osoby, które nie chcą wprowadzenia związków małżeńskich osób tej samej płci w Polsce. Zupełnie pomijają one przy tym, że artykuł ten w żadnym fragmencie nie mówi o zakazie ich wprowadzenia. Po prostu małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny jest pod ochroną i opieką, a nie jest jedyną możliwością.

Agata Szerszeniewicz: Nie mówcie, że jesteśmy zarazą [ROZMOWA]
Gazeta Olsztyńska, 14.09.2020 rok

— Używanie wobec osób LGBT+ negatywnych zwrotów oraz próby ich odczłowieczania — np. definiowanie jako ideologii, a nie ludzi, ma na celu przedstawianie ich jako zagrożenie dla ogółu społeczności. Jest to prosty zabieg zdobywania swoich odbiorców poprzez ich zastraszanie. Boimy się tego co nieznane, a przy rażących brakach w np. standardzie prowadzenia edukacji seksualnej w Polsce, wciąż dla wielu osób temat orientacji seksualnych i tożsamości płciowych jest obcy. Nie ma jednego sposobu na odwrócenie tej sytuacji. Potrzebujemy wielu kampanii edukacyjnych, społecznych, demonstracji, marszy i innych działań, aby społeczeństwo mogło przekonać się, że osoby LGBT+ są między nami, na równi, a nie jako te gorsze, które demoralizują innych…

W sobotę w Gdańsku wiec Młodzieży Wszechpolskiej przeciwko „agresji LGBT”. Będzie kilka kontrmanifestacji
Dziennik Bałtycki, 12.09.2020 rok

W ostatnich latach w naszym kraju obserwujemy zgodę coraz większej części społeczeństwa na postawy zachęcające do nienawiści między innymi wobec osób LGBT+ albo wobec osób niepochodzących z Polski. Podczas niektórych zgromadzeń np. „Katowice miastem nacjonalizmu” albo „Nigdy więcej bratnich wojen”, padają hasła, które nigdy nie powinny wybrzmieć w przestrzeni publicznej, takie jak „Nadchodzą nacjonaliści”, „Naszą drogą nacjonalizm, uderz, uderz w liberalizm”, „Europa biała, Europa czysta, nadchodzi, nadchodzi rekonkwista”, „It is Okay to be White”, “Wolność słowa dla nacjonalistów” – mówi Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości i członkini zarządu okręgu partii Lewica Razem, organizacji i partii działających na terenie Warmii i Mazur.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8