Tylko czuby chodzą żalić się do gabinetów? [OPINIE]
Olsztyn.com.pl, 01.02.2021 rok

Rząd od lat nie dba w sposób wystarczający o osoby niepełnosprawne i ich opiekunów. 1,5 tys. zł miesięcznie dla rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci jest tak małą kwotą, że nie chcę się do niej w ogóle odnosić. Wiedza o tym co te rodziny mają robić, gdzie szukać pomocy, czy jakie wnioski i do kogo składać, jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Często sami muszą rozeznawać się w możliwości co do operacji, które mają poprawić stan dziecka, gdzie i do kogo mają umawiać się na w większości prywatne wizyty do lekarzy, psychologów i psychiatrów, czy z jakich możliwości rehabilitacyjnych i z jakich kwot mogą korzystać. Dodatkowo dochodzą również wydatki na leki i specjalistyczną żywność, rezygnacja jednego z opiekunów z jego zawodowej pracy na rzecz 24-godzinnej opieki nad dzieckiem, czy zakładanie publicznych zbiórek na leki albo operacje, których rząd w ogóle nie zapewnia.

Tylko czuby chodzą żalić się do gabinetów? [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 31.01.2021 rok

W połowie szkół w Polsce nie ma psychologów. Młode osoby muszą mieć możliwość rozmowy ze specjalistami, posiadającymi kompetencje do zdiagnozowania ich problemów. A te u dzieci i nastolatków są różne. Z pozoru nieśmiałość, smutek czy skrytość może, choć nie musi, być pierwszym objawem rozwijających się zaburzeń i chorób psychicznych spowodowanych np. przez nieporozumienia między rówieśnikami, brak akceptacji własnego ciała czy dezinformację i agresję, z którą młoda osoba zderza się w trakcie odkrywania własnej orientacji seksualnej, aż po przemoc domową. Wiele ”młodzieńczych” problemów może być dla nich końcem świata, prowadzić do samookaleczeń i samobójstw, wpływać na ich dorosłe życie, relacje i zaufanie w związku, a także na ich własne, przyszłe potomstwo.

Śmierdzące Płuca Polski [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 24.01.2021 rok

W mojej dzielnicy od kilku dni strasznie śmierdzi. Wczoraj rano widziałam smog, który początkowo wzięłam tylko za mgłę. Zmieniłam jednak zdanie z pierwszym wdechem po wyjściu na balkon – nieprzyjemne, gryzące i ”spalone” powietrze jednoznacznie wskazuje na swoje pochodzenie. Ewidentnie na pobliskim osiedlu domków jednorodzinnych część mieszkańców znalazła sposób na utylizację swoich śmieci. Tylko dlaczego wprost w organizmach swoich sąsiadów?

Zabójstwo Pawła Adamowicza – Psy szczekają, karawana idzie dalej [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 17.01.2021 rok

Adamowicz został zaatakowany w miejscu publicznym. Wiele osób śledziło informacje o stanie jego zdrowia. Jeszcze więcej przyszło na jego pogrzeb, który również transmitowany był w telewizji. Ale tuż obok nadal są osoby, które w związku z kierowaną wobec nich nienawiścią w przestrzeni publicznej, przez bezkarne pseudoelity, właśnie w tym momencie, cierpią psychicznie i fizycznie albo popełniają samobójstwa. W ciszy, w której wielu chce aby pozostały.

Agata Szerszeniewicz: Narodowe Karmienie Piersią [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 11.01.2021 rok

Głównie na Facebooku i Twitterze odezwały się głosy, nie ma co ukrywać – głównie męskie, które wskazywały posłance, gdzie ich zdaniem powinna karmić głodne dziecko: w toalecie, na korytarzu lub patriarchalnie w jedynym słusznym miejscu dla kobiety – w domu. Byleby nie we wspólnej przestrzeni publicznej. Internauci wytykali również posłance brak empatii wobec osób, które były z nią w tym samym pomieszczeniu, ponieważ karmienie piersią jest według nich obrzydliwe. Skrajnym przypadkiem jest głos naukowca Uniwersytetu Szczecińskiego, który pisał wprost, że piersi służą do seksu i o tym, jak rozporządza piersiami swojej żony.

Agata Szerszeniewicz: Nowy Rok – Stara Ja [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 03.01.2021 rok

Realizowałam się w działaniach solidaryzujących się z osobami dyskryminowanymi. Rok 2020 był bardzo przykry dla osób niebędących z większości. W trakcie kampanii prezydenckiej rząd stwierdził, że na nienawiści do osób LGBT+ zbuduje poparcie wyborcze dla swojego kandydata. Później odbył się pokaz sił rządowo-policyjnych w Warszawie. Pod koniec roku transfoby wybiły jak szambo i stwierdziły, że zaczną usuwać osoby transpłciowe z grupy osób LGBT+.

Kradzież tęczowej flagi, bo stała obok flagi Polski i nieprawomocny wyrok Sądu [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 23.12.2020 rok

Podczas sierpniowej demonstracji w Olsztynie, zorganizowanej w proteście przeciwko brutalności policji w Warszawie względem osób solidaryzujących się z Margot, doszło do kradzieży. Mężczyzna, którego kojarzę z innych akcji w Olsztynie, przeszedł za moimi plecami i ukradł tęczową flagę z kijem, która stała obok flagi Polski i Unii Europejskiej. Były one przyniesione przez współorganizatorów wydarzenia i tak się złożyło, że tęczowa należała do mnie. Dzięki temu, że widziałam sytuację, skradziona flaga została szybko zastąpiona kolejną.

Zdrowych Wegańskich Świąt! – Nim rząd rozporządzi co mamy jeść [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 20.12.2020 rok

Jestem weganką od 7 lat. Od 8 lat w ogóle nie jem mięsa, a ryb od 17-nastu. Dziś rzadziej słyszę o tym, że robię sobie krzywdę, nie mam co jeść, a w ogóle to ”ja bym nie mógł jeść tylko sałaty”. Wciąż jednak przy każdych świętach dostaję pytania o to jak zweganizować tradycyjne potrawy. W większości przypadków nie jest to trudne. Wystarczy odjąć któryś produkt odzwierzęcy (mleko, jajka, miód itp., również mięso) albo zastąpić go fasolą, czy tofu. Czasem jednak nie trzeba nic zmieniać. Wigilijne potrawy w większości są postne i wegańskie. Nawet Magda Gessler promuje swój barszcz czerwony, który składa się z 3 kg buraków, połowy selera, korzenia pietruszki, dwóch porów, dwóch dużych cebul, czterech kwaśnych, polskich jabłek, pięciu łyżek octu, dwóch ząbków czosnku, soli, pieprzu, ziela angielskiego, liści laurowych i suszonych grzybów. Nic odzwierzęcego.

Nie wystarczy widzieć – najgorsza jest obojętność [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 13.12.2020 rok

Listopad 1973 r.:

10-letnia Carmen Colon z Rochester biegnie rozebrana od pasa w dół wzdłuż autostrady I-490 W. Mimo że macha rękoma, widać, że szuka pomocy i jest widziana przez znaczną ilość kierowców – nikt jej nie pomaga. Świadkowie widzą również, jak podąża za nią samochód i w końcu jest do niego wciągana. Dwa dni później jej ciało zostanie odnalezione niedaleko tego miejsca. Okaże się, że dziewczynka po tej próbie ucieczki, zostanie najpierw zgwałcona, a następnie zamordowana. Do dnia jej znalezienia nikt nie zgłosił widzianego wydarzenia na policję. Gwałciciel i morderca Carmen nigdy nie zostanie odnaleziony.

Agata Szerszeniewicz: Zwierzęta to nie prezent. To Ty możesz ofiarować im dom [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 06.12.2020 rok

Aktualnie znajdujemy się w okresie okołoświątecznym, w którym większość z nas zastanawia się nad tym, jaki prezent byłby idealny dla bliskich. Nie pomogę w tych wyborach, ale mam pewność co do jednego – popieram tylko świadome adopcje zwierząt i dlatego traktowanie ich jako podarek jest dla nich bardzo złym pomysłem.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8