Kochajcie mnie, mamo i tato [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 18.04.2021 rok

Zauważam przyzwolenie części społeczeństwa na atakowanie starszych osób LGBT+. Przykładem mogą być takie sytuacje jak gej dźgnięty nożem w Warszawie, pobicie wspólnie trenujących osób w Trójmieście, agresywne zachowania na Marszach Równości, czy wręcz takie zagrażające życiu jak w Lublinie, gdzie małżeństwo przyniosło na marsz ładunki wybuchowe (za co później zostało skazane). Z lokalnych przykładów pod ratuszem w Olsztynie obrażano młode osoby na demonstracji przeciwko przemocy wobec osób LGBT+, że nie spotkały jeszcze prawdziwych mężczyzn i dlatego myślą, że są lesbijkami, nie zapominając również o tym co obecny rząd wygaduje o osobach LGBT+. Doszło do dość zaskakującej dla mnie sytuacji, w której jednak wciąż nie można robić tego publicznie bezpośrednio względem dzieci. To dobrze i mam nadzieję, że ten stan zostanie utrzymany jak najdłużej.

Agata Szerszeniewicz: „Część osób woli widzieć w nas maszyny do rodzenia”. Jak zwiększyć obecność kobiet w przestrzeni publicznej?
Gazeta Olsztyńska, 18.04.2021 rok

Domagając się obecności kobiet w przestrzeni publicznej Olsztyna lokalne aktywistki napotykają bariery. Biorą się one przede wszystkim z barier mentalnych.

Te trudności zawsze dotyczą stereotypów na temat roli kobiet, ale i mężczyzn — tłumaczy Szerszeniewicz. — Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że patriarchalne wzorce są szkodliwe dla obu płci. Dla mężczyzn również. Mężczyzna, wychodząc poza ramy tradycyjnej roli głowy rodziny, także naraża się na ostracyzm. Na przykład gdy rezygnuje z pracy zawodowej, by opiekować się dziećmi i zajmować domem. Można tego chcieć niezależnie od płci. To na szczęście się zmienia, ale proces postępuje powoli. Tradycyjny podział na role męskie i kobiece wciąż pozostaje silny. To między innymi dlatego mamy niewiele kobiet w przestrzeni publicznej. Jest to trochę niezrozumiałe, bowiem w naszej historii nie brakuje kobiet, które działały dla Olsztyna, które wywarły bardzo duży wpływ na lokalne społeczeństwo. Niestety kobiety, które osiągnęły sukces w nauce, czy polityce, nie pasują do tradycyjnego schematu. Część osób woli widzieć w nas gospodynie domowe i maszyny do rodzenia.

Czy można przyczepić psa do haka samochodowego i ciągnąć po jezdni? [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 05.11.2021 rok

Czy zwierzęta z takich miejsc są gorsze?

Nie i cieszę się, że przekonanie, w którym społeczeństwo sądziło, że w schroniskach dziczeją, są trudniejsze w relacji albo ważniejsza jest rasa i wygląd psa niż to, jaki on jest, stopniowo odchodzi do lamusa.

A psy są bardzo różne w swoim zachowaniu, tak jak i koty, czy inne zwierzęta, i chcąc adoptować je ze schronisk, warto pytać się ich opiekunów, jak dany kandydat na członka rodziny się zachowuje. Wolicie, aby pies nie ciągnął na smyczy albo był mniej energiczny? A może wręcz przeciwnie – aby towarzyszył Wam w wycieczkach, czy podczas biegów? Chcecie żeby kot się do Was łasił? A może, żeby po prostu z Wami był i Was nie absorbował? Da się zrobić, choć zawsze trzeba brać poprawkę na to, że zwierzę, które w schronisku było np. nazbyt energiczne bądź osowiałe, mając stabilnego przewodnika i dobre warunki, wyrówna się w swoim zachowaniu. Jednocześnie mam prośbę, abyście nie traktowali zwierząt jak dzieci, bo mimo wszystko pies ma inne potrzeby niż noworodek. I najważniejsze – zwierzęta nie są rzeczami i każde chroni prawo, co zawarte jest np. w Ustawie o ochronie zwierząt. Stąd też są dla nich schroniska, bo zapobieganie ich bezdomności, zapewnienie im opieki i ich wyłapywanie należy do zadań własnych gmin. Czy prawo ich dotyczące jest super? Nie, ale wskazuje kierunki zachowań wobec nich, w tym też czyny karalne.

Czy olsztyńskie tramwaje powinny mieć patronki? Znamy stanowisko prezydenta miasta
Gazeta Olsztyńska, 26.03.2021 rok

Olsztyńska aktywistka zapowiada podjęcie dalszych kroków. — W sytuacji, w której prezydent miasta nie chce sam decydować o wyborze kandydatek na patronki, jesteśmy zdania, że możliwości tej możemy udzielić mieszkankom i mieszkańcom Olsztyna w formie głosowania np. online. Ważne jest dla nas, aby wybierane osoby były naprawdę związane z Olsztynem albo naszym regionem i były w nim zasłużone. Dla mnie osobiście ważne jest, że dyskusja na ten temat została rozpoczęta. Będę obserwowała dalsze losy sprawy — zapewnia.

Pnie, hulajnogi i płody [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 15.03.2021 rok

Olsztyn cenię, choć coraz mniej, za względny spokój, ilość drzew, trawników, kwiatów, parków i stosunkowo nadal małą betonozę. Niestety powstaje u nas coraz więcej miejsc, które są zalane cementem i asfaltem – takim przykładem jest Centrum, które przez zbyt małą ilość zieleni, w upalne dni w ogóle nie chroni przed słońcem (pozdrawiam osoby, które czekając na autobus/tramwaj chronią się, tak jak ja w cieniu pod Aurą), a w trakcie mocno deszczowych dni jest zalane, bo nie ma roślin, które mogłyby wchłonąć wodę, a studzienki nie nadążają z przyjęciem takiej jej ilości (co najlepiej widać przy Urzędzie Wojewódzkim i na skrzyżowaniu pod Okrąglakiem).

Tomaszkowo. Dlaczego zakazano wjazdu na wyspę?
Gazeta Olsztyńska, 11.03.2021 rok

Rozmawiałam z panią, którą spotkałam przy wjeździe na ul. Jeziorną. — mówi Agata Szerszeniewicz. — Powiedziała, że mieszka w Tomaszkowie i wskazała, że trochę się zmieniło od zmiany lokalnej władzy. Pani nie może korzystać z publicznej plaży i z mola, ze względu na jej wiek i problemy z chodzeniem, nie może dojść do np. mola. Nikt też nie może jej tam podwieźć, bo jest zakaz wjazdu, a mieszkańcy wyspy dzwonią na policję, kiedy ktoś zostawi w jej okolicy samochód. — dodaje.

Pomoc nie jedno ma imię [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 28.02.2021 rok

W tym wszystkim są też dla mnie dobre wieści. Kilka dni temu zakończyłyśmy wraz z dziewczyną izolację. Nie musiałyśmy i wciąż nie musimy być w szpitalu, choć wiemy, że jeszcze długo będziemy zmagały się ze skutkami w postaci fizycznego zmęczenia. To mała cena tego, że żyjemy i jesteśmy sprawne umysłowo. Wiele osób nie ma tego szczęścia, nie mówiąc o wszystkich tych, które umarły. Młody wiek nie jest żadnym wyznacznikiem. Dziewczyna miała kolegę, który zakaził się covidem. Był bardzo sprawny fizycznie, biegał nawet maratony, a teraz nie żyje. Wczoraj też czytałam o dorosłym mężczyźnie, który zachorował przed nowym rokiem, a dopiero teraz jego stan pozwolił na naukę chodzenia przy balkoniku. My same czekamy teraz na możliwość oddania osocza, które jest tak bardzo pożądane od ozdrowieńców. Jeśli przechodziliście koronawirusa i od 14 dni nie macie objawów – a teraz przy zakażeniach jest ich mnóstwo – zajrzyjcie na stronę Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby dowiedzieć się, czy same i sami możecie je oddać.

Kolejna fala COVIDu i homofobii [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 22.02.2021 rok

Zdaję sobie z tego sprawę, ale też nie bez powodu jestem inicjatorką Marszu Równości w Olsztynie i wciąż przecieramy szlaki ku równości. Pisanie o związku również się do tego zalicza. Jeżeli rząd szczuje na osoby LGBT+, nie ma rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach, a chłopcy narodowcy biją ludzi za orientację seksualną, to skąd normalni ludzie mają wiedzieć, że takie związki jak mój istnieją? Ja jestem w stanie przyjąć kolejne wyzwiska i wolę, żeby skupiły się na mnie niż na osobach nieletnich, które mogą nie mieć gdzie się podziać po wyrzuceniu z domu. Nie jest to tak, że nie odczuwam tych ataków, ale z pomocą innych osób jestem w stanie się im przeciwstawiać. Te homofobiczne i transfobiczne osoby to garstka, która ma dużą siłę przebicia w mediach, kościele, czy w polityce. Jeszcze.

Szerszeniewicz vs koronawirus [OPINIE]
Twój Kurier Olsztyński, 14.02.2021 rok

W sobotę idąc i wracając z testu na koronawirusa minęłam 12 osób. Liczyłam, bo starałam się omijać je szerokim łukiem – co nie było łatwe, bo one mnie wcale, a spodziewałam się, że będę mieć pozytywny wynik na COVID-19. Cztery z nich miały maseczki chirurgiczne nałożone na nos i usta, kilka – maseczki z jakiegoś materiału, również założone w poprawny sposób. Dwie osoby nie miały maseczek. Reszta opuściła maseczki na usta albo podbródek. Tego samego dnia dostałam potwierdzenie mojego przypuszczenia. Skąd miałam taką pewność? Z uwagi na objawy i to, że moja dziewczyna dostała pozytywny wynik w piątek rano.

”Oprócz macic mamy mózgi”. Kolejny dzień ”Strajku Kobiet” w Olsztynie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Olsztyn.com.pl, 07.02.2021 rok

– Dla wielu osób możliwość pójścia do psychologa w szkole jest jedyną możliwością uzyskania pomocy. Jest on tam przede wszystkim bezpłatny, co jest szczególnie ważne i dla młodych osób, które nie pracują i dla osób z mniejszych miejscowości – oznajmiła Agata Szerszeniewicz, lokalna działaczka Lewicy Razem. – Młode osoby mają różne problemy. U jednej załamanie psychiczne wywoła kłótnia z kolegą, a u drugiej przemoc, której doświadcza w domu. Są to skrajne sytuacje, ale obie mogą skończyć się np. samobójstwem.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8